Od vajca ku kraslici

Začiatok pôstneho obdobia a sneh ustupujúci čoraz vyššie do kopcov naznačujú, že tu máme zmenu ročného obdobia. S prichádzajúcou jarou sa nezadržateľne blížia aj veľkonočné sviatky, hoci tento rok, v porovnaní s tým predchádzajúcim, budú v jednom z neskorších dátumov.
Tento čas je ideálny na prípravu veľkonočných dekorácií, ktoré k tomuto sviatku neoddeliteľne patria. Medzi nimi sú to najmä veľkonočné kraslice a jednou z techník, ktorá sa v súčasnosti teší veľkému záujmu je vŕtanie a zdobenie voskom.

Hoci samotná technika voskovania je vnímaná ako jednoduchá a vhodná aj pre deti, dnes by som Vám chcela ukázať, že aj „výroba“ veľkonočnej kraslice vie byť hotová alchýmia. Toto je naša cesta „od vajca ku kraslici“.

Vyfúknuté vajcia pred umytím

Celý proces začína vajcom. Slepačie, kačacie, husacie, či dokonca pštrosie. My na vŕtanie najčastejšie používame kačacie vajcia. Majú pevnejšiu škrupinu ako slepačie a lepšie znášajú vŕtanie. Kupujeme záprdky od chovateľov, ktorí majú aj liaheň, a vždy vo väčšom množstve naraz.

Prvým krokom je vajcia umyť z najväčšej špiny a vyfúknuť. Dierky na oboch koncoch vŕtame, jednak aby sme vajce nepoškodili, jednak aby boli od začiatku pekné a nebolo potrebné ich ďalej upravovať. Keďže sú to záprdky a je ich veľa (niekoľko desiatok až stoviek kusov), na fúkanie používame kompresor. Vyfúknuté vajcia je potrebné za čerstva zvnútra vypláchnuť vodou, aby v nich nezaschli zvyšky obsahu, pretože by neskôr presvitali cez škrupinu ako tmavé šmuhy. Druhým dôvodom je, že po vyvŕtaní bude možné vidieť dovnútra vajíčka.

Ďalším krokom je vajcia zvonku odrhnúť. Zasedené záprdky bývajú spravidla zadubené, niekedy aj s výraznými hnedými šmuhami. Tým sa dostaneme k ich prirodzenej bielej až smotanovej farbe.

Vyfúknuté, odrhnuté a vysušené vajcia sú pripravené na ďalšie spracovanie. Je možné použiť priamo takéto biele vajíčka, alebo sa môžu ďalej farbiť. Dajú sa kúpiť priamo farby na vajcia. Stretla som sa aj s tým, že niektorí krasličiari používajú farby, ktoré sa natierajú. My na farbenie používame farby v spreji, pretože na základe skúseností sú na rozdiel od tradičného farbenia stálofarebné a je pri nich nižšie riziko nerovnomerného zafarbenia.

Sušiace sa nafarbené vajcia

Po zafarbení nasleduje vŕtanie. Aby som mala vzor na kraslici rovnomerne rozmiestnený, musím si ho predkresliť. Ani po rokoch a stovkách urobených kraslíc sme nedošli do štádia, že by sme vzory vedeli vŕtať z hlavy a voľnou rukou. Vŕtanie prebieha viacfázovo, s rôznymi vrtákmi. Keď mám vyvŕtané všetko, čo chcem, musím dierky začistiť od vnútornej blanky.

Vŕtanie vajec

Nakoniec, po všetkých týchto krokoch, prichádza najzábavnejšia časť – zdobenie voskom.

„Najzábavnejšia časť“

Keby som to mala spočítať, nad každou kraslicou je možné stráviť až do dvoch hodín času – ak ste perfekcionista ako ja. Ale výsledok podľa mňa stojí za to.

0 komentárov k “Od vajca ku krasliciPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *