Krabička k narodeninám

Tento rok z jari som sa s kolegyňou zúčastnila tvorivej dielne, počas ktorej sme si vyrobili dekoratívne plastové srdiečko. Pri jeho výzdobe sme si vyskúšali niekoľkých pre mňa nových dekoračných techník. Jednou z nich bolo využitie silikónových foriem a na vzduchu tvrdnúcej hmoty na tvorbu ozdobných ornamentov. Hneď som vedela, že táto technika bude skvelá na dekorácie darčekových krabičiek.

V priebehu nasledujúcich mesiacov som si kúpila viacero silikónových foriem a začala skúšať. Príležitosť reálne využiť tieto pokusy sa naskytla v priebehu tohto leta, keď ma tá istá kolegyňa požiadala o vyzdobenie šperkovničky, ktorú kúpila k narodeninám pre svoju mamu.

Doteraz som mala skúsenosť skôr s papierovými krabičkami a dekoráciami, takže toto bola pre mňa zaujímavá výzva. Požiadavka bola, aby výsledná krabička mala bielu farbu a na jej výzdobu boli použité výlisky zo silikónových foriem.

Prvým krokom bolo odmontovanie kovových častí krabičky a jej natretie. Vzhľadom na charakter plánovaných výliskov, keď hlavným motívom mal byť dekoratívny pás s labuťami, som sa rozhodla celý projekt smerovať do vintage a shabby chic štýlu. Preto som začala s tým, že som vonkajšie hrany a priľahlé časti krabičky natrela zlatou farbou. Nasledovali štyri vrstvy bielej farby na vonkajšej strane krabičky. Nakoniec som vnútorné hrany natrela rovnakou zlatou farbou, ako tie vonkajšie, čím som vytvorila štýlovo čistý prechod medzi vonkajšou a vnútornou stranou krabičky, ktorú som sa rozhodla nechať prírodnú drevenú.

Medzitým, ako som natierala a sušila jednotlivé vrstvy farby, som začala s výrobou ornamentov z na vzduchu tvrdnúcej hmoty. Hlavný motív som sa po dlhšom skúšaní, kombinovaní a presúvaní rozhodla umiestniť do stredu vrchnej časti krabičky a doplniť dvoma ozdobnými vetvičkami v podobnom štýle. Pre bočné strany krabičky som si po dlhšej úvahe pripravila menšie ornamentálne prvky vytvorené z častí hlavného motívu. Všetky ornamenty som po vytvrdnutí natrela niekoľkými vrstvami zlatej farby.

 

Po nanesení a vyschnutí poslednej vrstvy farby som na krabičku znovu namontovala kovanie. Vonkajšie hrany som pre dosiahnutie starého efektu obrúsila brúsnym papierom, aby presvitala spodná zlatá farba a miestami aj drevo.

 

 

Nakoniec som na krabičku nalepila pripravené ornamenty a zalakovala priesvitným matným lakom.

 

 

Myslím si, že na prvý pokus celý projekt vyšiel celkom dobre. Do budúcnosti bude ešte potrebné zdokonaliť prácu s hmotou a vychytať nejaké tie muchy, ale taká je ručná práca a drobné nedokonalosti sú to, čo ju odlišuje od strojovej výroby.

Ak sa Vám páčime, tak klikajte 🙂

0 komentárov k “Krabička k narodeninámPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *