Čipkovanie voskom

Vo svojom prvom článku som sa zmienila, že som predovšetkým krasličiarka. Koncom septembra sa mi podarilo skompletizovať objednávku od kolegyne na súbor vŕtaných hráškovo zelených kraslíc, ktoré by sa hodili sa do jej novej kuchyne.

Krasličiarstvu sa venujem najdlhšie zo všetkých ručných prác. Skúšala som viaceré techniky, ale zatiaľ najväčšiu časť mojej tvorby tvoria voskované dierované kraslice.

Maľovanie voskom je asi jedna z najľahších techník, preto sa často využíva predovšetkým pri tvorbe s deťmi. Aj ja som svoju celkom prvú voskovanú kraslicu vyrobila v prvej triede na základnej škole. Vtedy nás zo školskej družiny zobrali do neďalekého centra voľného času.

K skutočnému krasličiarstvu som sa však dostala až po rokoch, na strednej škole. Jedna mamina kamarátka sa vtedy zúčastnila rekvalifikačného kurzu a o získané vedomosti sa podelila aj s mojou sestrou a so mnou. Krátko na to nám ktosi priniesol časopis o madeirových krasliciach s tým, či by sme nevedeli urobiť niečo podobné. Vyskúšali sme to a odvtedy sa v tom vezieme.

Cestou pokusov a omylov sme sa naučili, ktoré vajcia sú vhodnejšie na vŕtanie, ako ich vŕtať a ako pracovať s voskom, aby výsledné dielko vyzeralo dobre. Dnes mám za sebou stovky kraslíc. Pri pohľade na staré fotky vidím, akým vývojom som za tie roky prešla. Predovšetkým v kompozícii a vzoroch. Toto si človek spravidla v procese neuvedomí, musí sa zastaviť a obzrieť späť.

0 komentárov k “Čipkovanie voskomPridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *